ANA SAYFA > SEKTÖRLER > Enerji
 

Enerji

 

Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip olan Konya, yenilenebilir enerji kaynaklarından olan rüzgar ve güneş bakımında oldukça avantajlı bir ildir.

Elektrik üretimine bakarsak, Konya’da 13 adet elektrik üretim tesisi bulunmakta olup, bunların 4’ü hidrolik santral, 9’u termik santraldır. Elektrik üretim santrallarının 12 adeti işletmededir; işletmede olan santralların 4’ü üretim şirketi, 8‘i otoprodüktör santraldır. Çumra TES Termik Santralı ise yatırım aşamasında olup, otoprodüktör olarak faaliyette bulunacaktır.

Konya’nın, Seydişehir, Taşkent, Ermenek, Sarıveliler ve Başyayla gibi güney ilçelerinde rüzgar enerjisinden elektrik üretme imkanı bulunmaktadır. Konya için rüzgar enerjisi santrali kurulabilecek toplam kurulu güç kapasitesi yaklaşık 2.000 MW’dır.

Konya ili, güneş enerjisi sektöründeki mevcut durumu ve sahip olduğu potansiyeli bakımından ülkemizin önde gelen bölgelerinden birisidir. Yüksek güneş ışınımı değerleri, elverişli arazilerin varlığı gibi nedenlerle güneş tarlası yatırımlarına uygunluğu ve güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda firmaya sahip olması nedeniyle bu yatırımları destekleme potansiyeli bakımından önemli üstünlüklere sahiptir.

Konya’nın Karapınar ilçesine dünyanın en büyük güneş santralini yapmak için çalışmalar başlamıştır. 3 bin MW kapasiteli güneş santrali için 6 milyar dolar yatırım yapılacaktır. Bu durum, Konya’nın ve bölgenin paralelinde ülkemizin ekonomik kalkınmasında ve büyümesine ivme kazandıracaktır.

Konya’nın güneş enerjisi vizyonu;

“Konya’yı, Türkiye’deki güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi yatırımlarının en önemli "ev sahibi; bu yatırımlar için ihtiyaç duyulan malların, hizmetlerin ve teknolojilerin üretildiği, yeni ve ileri güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirildiği ve geliştirilen teknolojilerin ihraç edildiği bir endüstri bölgesi durumuna getirmektir.”

Karapınar İlçesi’nde, “Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi” ilan edilerek güneş enerjisi yatırımlarına tahsis edilmek üzere toplam alanı 61.585.762 m² ve alternatif maliyetleri çok düşük olan üç ayrı arazi belirlenmiştir. Güneş ışınımı değerleri dikkate alındığında, belirlenen arazilerde kurulacak herhangi bir güneş tarlasından elde edilecek elektrik enerjisi miktarı, dünyada güneş tarlası yatırımlarının en yoğun yapıldığı Almanya’nın Bavyera bölgesine göre yaklaşık % 70 daha fazla olacaktır.

Lisansız Güneş Enerjisi Santrali (GES) Başvuru Süreci İçin tıklayınız.

Enerji yatırım haritası için tıklayınız.

Konya'da enerji hakkında daha çok bilgi edinmek için sol taraftaki dökümanlardan yararlanabilirsiniz.