Plastik Ambalaj

Konya’da plastik ve kauçuk ürünleri imalatı sektöründe çok sayıda imalatçı bulunmaktadır. Konya, plastikten mamul inşaat malzemelerinin üretiminde ülkemizin öne çıkan illerinden biridir.

Sektördeki firmaların ağırlıklı olarak plastik kapı pencere üretimine yönelik tabaka, levha, tüp ve profil imalatı, plastik ambalaj malzemeleri imalatı (poşet, şişe, kutu vb.), kauçuk ürünleri imalatı, plastik inşaat malzemeleri imalatı ile diğer plastik ürünler imalatı alt dallarında yer aldıkları gözlenmektedir. Bu gruptaki firmaların Konya ilinde sağladıkları toplam istihdam 9.000 kişiden fazladır. Sektörde, plastik kapı pencere üretimine yönelik malzemeler ve plastik inşaat malzemeleri imalatı alt dallarında, orta ve küçük çapta üretim/montaj faaliyeti gerçekleştiren plastik kapı pencere imalatçıları yoğun olarak yer almaktadır.

Ayrıca plastik sulama sistemi ekipmanı ve plastik sulama boruları üretimi yapan çok sayıda firma bulunmaktadır. Konya’da Kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı alt sektöründe yaklaşık 250 firma faaliyet göstermektedir. Sektörde ağırlıklı olarak plastik tabaka ve profil imalatı, plastik paketleme (torba, çanta, poşet, çuval, kutu, damacana, şişe, makara vb.) malzemelerin imalatı, plastik inşaat malzemeleri imalatı gerçekleştirilmektedir.

Ulusal anlamda PVC yapı malzemeleri imalatı yapan 2 büyük firma Konya ilinde (Ladik ve Selçuklu) yer almakta ve önemli sayıda istihdam sağlamaktadırlar.

Orta düşük teknoloji düzeyine sahip olan Plastik ve Kauçuk Sektörü Konya imalat sanayinde bölgede rekabet avantajını yükselten sektörlerden bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. Bölgede 2009 yılındaki toplam imalat sanayi yatırımlarının %20’si bu sektörde yapılmıştır. Sektörel verimliliğin bir göstergesi olarak kabul edilen ciro/istihdam oranının söz konusu sektör için Konya 2009 yılı itibariyle Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde olduğu görülmektedir.

Plastik ve kauçuk ürünleri imalatı sektörü 2009 yılında kümelenme özelliği göstermezken 2012 yılında bölgedeki sektörün istihdam verisinin bölge toplam istihdam verisine oranını eşik değerin üstüne çıkartarak tek yıldız almış ve aday küme özelliği kazanmıştır.

Konya Plastik Sektörü Tanıtım Kitabı
Konya Plastik Sektörü Yatırımları Raporu
Konya Yatırım Destek Ofisi
Mevlana Kalkınma Ajansı
Konevi Mah. Feritpaşa Cad. No:18 Meram/Konya/TÜRKİYE 42040
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. © 2024