Ana Metal Döküm

Temel hammadde bazında Konya Türkiye’nin öncü illeri arasındadır. Pik, Sfero ve Çelik dökümde işletme sayısı bakımından Türkiye’de lider konumundadır. Konya’daki Dökümhanelerin bir kısmı çelik döküm işlemi ve alüminyum döküm işlemi ve büyük bir kısmı da pik döküm işlemini gerçekleştirmektedir. Konya’da imal edilen tarım makinelerinin Türkiye makine imalat sanayinin gelişmesinde önemli bir rolü vardır. Tarım makineleri imalat sektörünün gelişmesi ile birlikte döküm endüstrisi de büyük bir gelişme göstermektedir. Döküm endüstrisinin önemi gün geçtikçe, makinelerde kullanılan döküm oranının da artmasıyla daha iyi anlaşılmaktadır.

Konya’da döküm sektöründe faaliyette olan 285 firma mevcuttur. Konya’daki tüm işletmelerin tahminen en az %40’ı metal döküm değer zincirinin parçasıdır. Ayrıca, döküm sektörünün Konya ihracatının %63 ve Konya sanayi ihracatının %78’inde payı vardır. Türkiye’deki dökümhanelerin %25’i Konya’da bulunmaktadır. Konya’daki üretimin %65’i demir, %25’i çelik ve %10’u ferrüz olmayan dökümdür.

Konya, metal döküm sanayiinde 450 firma ile yılda ortalama 250.000 ton üretim yapmaktadır. Türkiye’deki metal döküm üretiminin %20’si Konya’da gerçekleşmektedir.

Dökümhanelerin %33’ü gri dökme demir dökümhanesi, %27’si diğer dökme demir dökümhaneleri, %25’i çelik, %9’u ventil, %4’ü alüminyum ve %2’si bronz olarak kayıt edilmiştir. Ortalama istihdam, gri dökme demir ve diğer demir dökümhanelerinde 21, çelik dökümhanelerinde 19, ventil dökümhanelerinde 18, alüminyum dökümhanelerinde 38 ve bronz dökümhanelerinde 16 kişidir. En fazla işçi yoğunluğu olan dökümhaneler alüminyum dökümhaneleridir ve ikinci en yüksek ise dökme demir dökümhaneleridir.

Döküm için ana pazar, tüm döküm ihracatının %50’sinin yapıldığı Avrupa’dır. En büyük müşteriler İtalya (%15), Yunanistan (%12) ve Almanya (%9)’dır. Sektörde, ülke genelinde ihracatta en büyük pazar Almanya iken Bölge için en büyük pazarın İtalya olduğu ve Almanya’nın üçüncü sırada olduğu görülmektedir. Diğer önemli ihracat pazarları ise İran (%6), Rusya (%6) ve Irak (%2)’tır. Yaklaşık 135 ülkeye ihracat yapılmaktadır.

Konya İmalat Sanayi Araştırması
Konya Yatırım Destek Ofisi
Mevlana Kalkınma Ajansı
Konevi Mah. Feritpaşa Cad. No:18 Meram/Konya/TÜRKİYE 42040
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. © 2022 Web Tasarım