Turizm

Konya taşıdığı derin tarihi geçmişi ile pek çok kültür ve medeniyete beşiklik etmiştir. Dünyanın ilk Hıristiyan yerleşim yeri ve mabetlerine ev sahipliği yapan Konya, kültür turizminde de önemli bir potansiyele sahiptir. Bu çerçevede Konya, İnanç turizminin yanında kültür turizminde de önemli merkezlerden olmayı hedeflemektedir.

Sille (Siyata), Aya Elena Kilisesi, Kilistra Antik Kenti, Eflatunpınar Hitit anıtı, Çatalhöyük, Karahöyük, İvriz Kaya Kabartmaları, Bolat, Nekropol ve Bouleterion gibi önemli tarihi değerler Konya’nın kültür turizmi açısından potansiyelini göstermektedir.

Konya’nın geleneksel el sanatları ve folklorik değerleri de kültür turizminin bir parçasıdır. Konya’da keçecilik, halıcılık, kaşıkçılık, tüfekçilik, testicilik, çinicilik ve Hat sanatı gibi el sanatları yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Semah, folklor ve tasavvuf musikisi de Konya’nın başlıca folklorik değerlerini oluşturmaktadır.

Konya çok çeşitli uygarlıklara sahne olmuş, M.Ö. 7000 yılına kadar giden bir tarihin izlerini taşımaktadır. Ören yerleri, tarihi ve doğal sit alanları, mağaraları ve sivil mimari örnekleriyle zengin bir tarihi mirasa sahiptir.

Selçuklu devletine de başkentlik yapan Konya, Hz. Mevlana ve Nasrettin Hoca gibi dünya çapında tanınan şahsiyetlerle önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.

İlimizde 7'si 5 yıldızlı olmak üzere 135 otelde 14.000'den fazla yatak kapasitesi mevcuttur. Ayrıca Turizm İşletme Belgesi'ne sahip 150'den fazla turizm acentesi mevcuttur. 

Konya merkezinde 7 (Mevlana, Karatay Çini eserleri, İnceminare, Sırçalı Medrese, Atatürk, Etnografya ve Arkeoloji Müzeleri) , ilçelerde 4 (Çatalhöyük Örenyeri Müzesi, Ereğli Müzesi, Akşehir Batı Cephesi Karargâhı Müzesi ve Akşehir Arkeoloji Müzesi) olmak üzere toplam 11 müze bulunmaktadır. 2015 yılı itibariyle merkez ve ilçe müzelerini 2.7 milyon kişi ziyarette bulunmuştur.

İlimizde ayrıca UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bir (Çatalhöyük Neoloitik Kenti) ve Dünya Kültür Mirasi Geçici Listesi'nde 4 (Eşrefoğlu Camii, Konya - Selçuklu Başkenti, Anadolu Selçuklu Medreseleri ve Eflatunpınar: Hitit Su Anıtı) yer bulunmaktadır.

İlimizde ulusal kültürümüzün korunduğu yazma eserler kütüphanesi olarak, Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi ve Yusufağa Yazma Eserler Kütüphanesi bulunmaktadır. Bu kütüphanelerde 18.118 adet el yazması, 73.503 adet matbu olmak üzere toplam 91.621 adet kitap bulunmaktadır.

Bölgede; Türkiye Turizm Stratejisi Eylem Planı’nda belirtildiği gibi inanç turizmi öne çıkmaktadır. Doğa turizmi, mağara turizmi, sağlık turizmi, av turizmi, ve kongre turizmi için sahip olduğu potansiyel göz önünde bulundurulursa, bölge turizminin ne kadar gelişebileceği anlaşılabilir. Bu çerçevede bölgede detaylı envanter çalışmalarının da yapılması gerekmektedir.

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olma özelliğini taşıyan Beyşehir Gölü de doğa ve av turizmi açısından Türkiye’nin önde gelen merkezleri arasında yer almaktadır. 30’dan fazla adanın bulunduğu Beyşehir Gölü ve çevresinin yatırımlar ve etkin tanıtımla doğa turizminin gelecekteki önemli merkezlerinden biri olması beklenmektedir.

Bölgenin Toros Dağlarında bulunan ilçeleri ve bunların yaylaları tabiat ve dağ yürüyüşleri ile dağ sporlarına son derece uygun yerlerdir. Ayrıca dağlık ve ormanlık bölgelerde av turizmi potansiyelleri bulunmakta ve bölgenin bir kısmında yabancı turistlerce av turizmi amaçlı ziyaretler gerçekleştirilmektedir.

Mağara turizmi açısından önemli bir potansiyeli barındıran bölgede, Balatini Mağarası, Körükini Mağarası, Suluin Mağarası, Sakaltutan Mağarası, Susuz Mağarası, Tınaztepe Mağarası, Pınarbaşı Mağarası, İncesu Mağarası, mağara bölgenin diğer doğal güzellikleri arasındadır.

Bölgede doğa turizmi kapsamında değerlendirilen kuş gözlemciliğine uygun önemli alanlar bulunmaktadır. Tuz Gölü’nün bölge içinde kalan kesimi ise; dünyanın en büyük flamingo kolonilerine sahiptir. Ayrıca bölgede fauna açısından, Çevre Müdürlükleri tarafından, Konya ilinde bulunan Bozdağ dağında yaban koyunları, Karaman ilinde bulunan Karadağ’da ise, yılkı atları koruma altına alınan alanlar olup oluşturulacak seyir kuleleri ile bu bölgeler de turizme kazandırılmalıdır.

Önemli bir jeotermal kuşak üzerinde yer alan Türkiye, kaynak zenginliği ve potansiyeli açısından dünyada ilk yedi ülke arasına girmektedir. Sıcaklıkları 20oC – 100oC arasında değişebilen 1.000’in üzerinde kaynak bulunmaktadır. Bu kaynaklardan 200’ün üzerinde termal merkez oluşturulmuştur. Bu merkezlerden bir tanesi de Konya’nın Ilgın ilçesinde bulunmaktadır ve alternatif turizmde öne çıkmaktadır.

Geleneksel el sanatları ve folklorik değerler de kültür turizminin bir parçası olup, Türkiye Turizm Stratejisi 2023’te güçlü bir turizm güzergahı ve bölgesel varış noktası oluşturulması ile bu bölgeler içinde zayıf kalan yerleşmelerin kültür, el sanatları, yeme-içme tesisleri ve konaklama imkanları ile güçlenmeleri gerektiği belirtilmiştir. Bu anlamda; bölgede keçecilik, halıcılık, kaşıkçılık, tüfekçilik, testicilik, çinicilik, el yapımı araç-gereçler ve hat sanatı gibi el sanatlarına yönelik potansiyeller değerlendirilmelidir. Sema, folklor ve tasavvuf musikisi, Mevlana, Yunus Emre ve Nasrettin Hoca da bölgenin başlıca folklorik değerlerini oluşturmaktadır.

Konya'da yıl boyu gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası kültür ve sanat etkinlikleri şunlardır.

1.Nevruz Bahar Bayramı (21-22 Mart)

2.Kütüphaneler Haftası Kutlama Etkinlikleri (30 Mart - 05 Nisan)

3.Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali (20-30 Nisan)

4.Turizm Haftası Etkinlikleri (15-22 Nisan)

5.Mevlâna ve Ailesinin Konya’ya Gelişleri Etkinlikleri (03-07 Mayıs)

6.Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı (06 Mayıs)

7.Kısa-ca Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali (05-08 Kasım)

8.Müzeler Günü Etkinlikleri (18 Mayıs)

9.Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri (05-10 Temmuz)

10.Atatürk’ün Konya’ya İlk Gelişlerinin Yıldönümü (03 Ağustos)

11.Hz. Mevlâna’nın Doğum Yıldönümü ve Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali (22-30 Eylül)

12. Uluslararası Dünya İnançları Fotoğraf Yarışması (09-15 Ekim)

13. Hz. Mevlâna’nın Uluslararası Vuslat Yıldönümü Anma Etkinlikleri (07-17 Aralık)

Turizm Sektörüne Sağlanan Teşvik ve Destekler
Kongre Turizminin Artırılmasına İlişkin Fizibilite Raporu
Konya İli Turizm Sektörü Bilgi Notu
Akşehir Tur Paketleri
Konya Tur Paketleri
Konya Yatırım Destek Ofisi
Mevlana Kalkınma Ajansı
Konevi Mah. Feritpaşa Cad. No:18 Meram/Konya/TÜRKİYE 42040
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. © 2024