Otomotiv Yan Sanayi

Konya son on yılda dünya pazarındaki payını giderek artırmıştır. Bu artış içerisinde otomotiv yedek parça sanayinde gerek kalite ve üretim kapasitesi olarak büyük gelişmeler yaşanmıştır. Konya’da Otomotiv yan sanayi, karasörcülük başta olmak üzere çeşitli parça üretimiyle küçük işletmelerde başlamıştır. Ülkemizdeki otomotiv sektöründeki gelişmeler ilimizde var olan sanayi altyapısını otomotiv yan sanayisine yöneltmiştir. Küçük sanayi sitelerinde başlayan otomotiv yan sanayi üretimi, gelişen arz talep dengesi ile kabına sığmamaya başlamış ve bugün üretimlerinin tamamını veya büyük oranını ihraç eden, Organize Sanayi Bölgelerinde üretim yapan büyük işletmelere yerini bırakmıştır.

Otomotiv Yan Sanayinde, iç piyasa olarak Türkiye’de mevcut otomobil fabrikalarına ve yurt dışına pazarlama yapılmaktadır. Bugün ülkemizdeki en önemli motor supap, motor piston, gömlek, krank, dişli ve conta fabrikaları Konya’da bulunmaktadır. Sektörde bahsedilen ürünler dışında, otomotiv denilince akla gelen manifold, komple dingil parçaları ve üretimi, treyler üretimi, oto kalorifer ve ekipmanları, fren ve aksamları, Hidrolik pompa, Hidrolik ve pnömatik sistemler, süspansiyon parçaları, emniyet aksamları, oto cam, koltuk, döküm ve dövme parçalar gibi her türlü yedek parça ve aksesuarları da üretilmektedir. Dünya da mevcut her türlü marka ve model aracın yedek parçası imal edilmekte ve başta AB ülkeleri olmak üzere Güney Amerika, Kuzey ve Güney Afrika, Ortadoğu, Türkiye Cumhuriyetler ve Uzak Doğu Ülkeleri’ne ihraç edilmektedir.

Konya’da otomotiv yan sanayide faaliyet gösteren yaklaşık 2000 firma bulunmaktadır. Bunlardan yaklaşık 500 tanesi uluslararası rekabet pazarlarında ihracat yapan ve teknolojik olarak ileri OEM (Orijinal Parça Üreticisi) firmalarına yönelik üretim yapan firmalardır. Halen yan sanayide 185 yabancı ortaklık bulunmaktadır. Konya otomotiv yan sanayisi, ülkemizde imal edilen taşıt araçları için gerekli olan parçaların % 90’ini karşılayabilecek düzeye gelmiş bulunmaktadır. Firmalarımızın büyük bir bölümü otomotivde dünya devlerine parça vermektedir. Firmalarımızın % 50’si uluslararası pazarlarda kabul gören ve ihracat için sahip olunması zorunlu olan kalite belgelerine sahiptir. Ayrıca üretilen ürünler katma değerli ürünlerdir. Bugün dünyada üretim yapan otomotiv firmaları, istedikleri tüm yedek parçaları temin edebilmektedirler. Otomotiv yan sanayi, Konya ihracatında sektörel olarak ikinci sırada yer almaktadır.

Konya Araç Üstü ve Asansör Sektörleri Tanıtım Kitabı
Konya Otomotiv Yan Sanayi Sektörü Tanıtım Kitabı
Konya Otomotiv Yan Sanayi Sektör Raporu
Konya'da Otomobil Üretilebilirliği Fizibilite Raporu
Konya İmalat Sanayi Araştırması
Konya Otomotiv Yan Sanayi İş Kümesi Bilgi Notu
Konya Yatırım Destek Ofisi
Mevlana Kalkınma Ajansı
Konevi Mah. Feritpaşa Cad. No:18 Meram/Konya/TÜRKİYE 42040
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. © 2024