ANA SAYFA > SEKTÖRLER > TARIM ALET ve MAKİNELERİ
 

TARIM ALET ve MAKİNELERİ

Konya, güçlü bir tarım ve sanayi şehridir. Tarım sektörünün yanı sıra tarıma dayalı sanayi ve tarım makineleri sektörünün de oldukça gelişmiş olduğu ilimiz, birçok alanda Türkiye’de önemli bir konumdadır.

Verilere bakıldığında Konya, toplam tarım alanı, ekilen tarla alanı ve toplam işlenen tarım alanı başlıklarının yanı sıra, toplam tahıl miktarı, buğday, şekerpancarı, arpa, havuç, kuru fasulye üretiminde ilk sıradadır. Tarımda böylesine güçlü olan ilimiz, tarım alet ve makineleri ile ilgili sektörel istatistiklere bakıldığında, bu alanda da önemli bir konumda olduğunu göstermektedir.

Biçerdöver, gübre dağıtma makinesi, ekim makinesi ve seyyar süt sağım makinesinde Türkiye 1.’si olan Konya, traktör, pulluk ve su pompası sayılarında da Türkiye’de 2. sırada yer almaktadır. Konya’nın bu sektörde Türkiye pazarının %65’ine sahip olduğu ve sektör ihracatının ise %45’inin Konya’dan olduğu belirtilmektedir.

Konya’da Üretilen Bazı Tarım Alet ve Makineleri

√ Traktör

√ Değirmen Makineleri

√ Tekerlekli, Yaya Kontrollü Yarı Römork

√ Pulluk

√ Tırmık ve mibzerler

√ Mineral veya kimyasal gübre saçma makineleri

√ Yabani Ot Temizleyiciler

√ Fide dikim ve fidan sökme dikme makineleri

√ Saman yapma makineleri

√ Ot ve saman balyalama makineleri

√ Patates sökme ve hasat makineleri

√ Pancar baş kesme ve hasat makineler

√ Kombine hasat ve harman makineleri

√ Elektrikli Çim biçme makineleri

√ Motorlu Çim biçme makineleri

 2012 yılında Konya ilinde aktif olarak tarım makineleri ürün grubunun ihracatını yapan firma sayısı 103'dür. Konya, tarım alet ve makineleri sanayinde % 65’lik pazar payı ile Türkiye’de pazar lideridir. Tarım makinelerinde Türkiye ihracatının % 45’ini karşılamaktadır. Konya bu sektörde 50’ye yakın ülkeye ihracat gerçekleştirmiştir.

 

TARIM MAKİNELERİ KÜMELENME ÇALIŞMASI ve KONTARKÜM (KONYA TARIM MAKİNELERİ KÜMELEŞME MERKEZİ)

Konya Tarım Alet ve Makineleri Sektörü İçin Rekabet Elması çalışması gerçekleştirilmiştir. Değer zinciri analizi ve Kümelenme çalışmaları sonrasında, MEVKA (Mevlana Kalkınma Ajansı) öncülüğünde ilk toplantılar gerçekleştirildi.

Bu kapsamda bölgemizde öne çıkan sektörlerden olan Tarım Alet ve Makineleri sektörüne yönelik olarak 19 Haziran 2012 tarihinde Konya’da "Tarım Alet ve Makineleri İşbirliği ve Kümelenme Paneli" gerçekleştirildi. Daha sonra gerçekleşen diğer toplantılar sonucunda, paydaşlar dernek kurma kararı aldı. 2012 yılının Ekim ayı içerisinde KONTARKÜM (Konya Tarım Makineleri Kümelenme Derneği) adıyla bu çalışmaların sonucu olarak dernek kurulmuş oldu. İlk Genel Kurul yapan dernek ilk yönetimini seçti. Dernek Başkanı, çalışmalara başından beri öncülük eden, Mehmet Çalmaz seçildi. Şu an derneğin 45 üyesi bulunmaktadır.

Not: Bilgi notunda TÜİK, KSO, KTO verilerinden istifade edilmiştir.

 

Bu sektöre ilişkin "Değer Zinciri Analizi ve Kümelenme Çalışmaları" dosyası  için tıklayınız.

KONTARKÜM (Konya Tarım Makineleri Kümeleşme Merkezi) tanıtımı için tıklayınız.