ANA SAYFA > SEKTÖRLER > Ayakkabıcılık
 

Ayakkabıcılık

Konya Ayakkabı Sektörü geçmişi uzun yıllara dayanan ve Türkiye’de söz sahibi olma yolunda geçmiş yıllarda atılan temellerin meyvesini verdiği bir sektördür. Yaklaşık olarak 15.000 kişiyi istihdam eden ve yaklaşık 60.000 kişinin geçimini temin ettiği bir sektör konumuna gelmiş bulunmaktadır. 

Türkiye çapında sektörde 12.500 küçük, 1.100 orta ve 350 de büyük işletme bulunmaktadır. İşletmelerin % 50’si İstanbul’dadır. Üreticilerin yoğunlaştığı diğer önemli iller İzmir, Konya, Bursa, Ankara, Gaziantep, Manisa ve Denizli’dir.

Konya ayakkabıcılık üretiminde özellikle erkek ayakkabısı alanında öne çıkmaktadır ve Türkiye’deki pazarın %20’sine sahiptir

Kendi el emeği göz nuru dökerek imal ettiği işçiliğini bir nakış gibi işleyerek ürettiği ürünlerini satan ustaların bırakmış olduğu emanetler en iyi şekilde değerlendirilerek teknolojinin getirdiği yenilikler kullanılarak müşteriye hizmet ve kalitenin ön planda tutulduğu üretimlerle ; Türkiye’nin en modern ve örnek teşkil eden sanayii sitelerinden birisi olan Aykent Ayakkabıcılar Sanayii sitesinde faaliyetini sürdürmekte ve müşterisine en iyi hizmeti sunabilmenin gayretini göstermektedir. 

Fabrikalaşma yolunda da büyük bir yol kat eden Konya Ayakkabı Sektörü bugün 50 tane tam makinalaşmış fabrika, 350 tane orta ölçekli işletme ve 500 tane küçük ölçekli işletmeden oluşmaktadır. Öyle ki şu andaki kapasitesi ile Türkiye Erkek Ayakkabısı sektörünün Türkiye pazarında söz sahibi olmasının yanında, yurt dışında da söz sahibi olmak için emin adımlarla ilerlemektedir.

Yıllık toplam üretim kapasitesi 80 milyon çift olan sektör, gün geçtikçe iç ve dış Pazar payını arttırmaktadır. Şuanda sektör yaklaşık %50 kapasite ile çalışmaktadır. Kümelenme çalışmalarıyla, hem kurumsallaşma hem de ihracat ve üretim kapasitesini genişletmeye devam etmektedir. Üretim çeşitliliği ve oranlarını da belirtmek gerekirse; %70 Merdane, %20 Garson, Filet ve Zenne , %5 Mest ve %5 Fabrikasyon lastik şeklindedir. 

Ayrıca Konya’da son yıllarda Ayakkabı Yan Sanayii  alanında da büyük bir ilerleme kaydedilmiştir. Ayakkabıcı esnafı ile sıkı diyaloğu bulunan Tornacı esnafı Avrupa Modelleri ile eşdeğer kalite ve nitelikte Otomatik Pul basma makinası, Hidrolik Kesim Presi, Hava Kompresörü, Üst atma Presi, Şoklama, Soğuk ve sıcak fora ve freze makinaları Boya açma ve deri parlatma makinaları, Ayakkabı Kalıpları, Atölyelerde ihtiyaç olan küçüklü büyüklü iş tezgâhları, güvenlik dolapları ve iş taşıma sepetleri gibi ürünler ilimizde üretilmekte ve hem esnafımızın hem de ilimizin yararına sunulmaktadır.

Eğitim alanında Konya da Ayakkabıcılık Meslek Lisesi ve Selçuk Üniversitesi bünyesinde ayakkabı ve tasarım bölümünde örgün ve uygulamalı eğitimler verilmektedir.

Konya Ayakkabı-Tekstil Sektörleri Tanıtım Kitabı için tıklayınız.