ANA SAYFA > SEKTÖRLER > GIDA SANAYİ
 

GIDA SANAYİ

Gıda sektöründe, üretimin hammaddenin bulunduğu yere yakın olması gerektiği için, birçok tarım ürününde ilk sıralarda yer alan Konya, bu sektörde önemli bir yere sahiptir.

Konya, Türkiye’de; buğday, şekerpancarı, kuru fasulye, havuç, tavuk yumurtası üretiminde 1. sırada yer almaktadır. Ayrıca arpa, nohut, patates, ayçiçeği ve mantar üretiminin yanı sıra et ve süt üretiminde de ilk sıralarda yer almaktadır. Dolayısı ile de bu alanlarda önde gelen üretim merkezidir.

İlimizde, Konya Merkez, Çumra, Ereğli, Ilgın olmak üzere 4 adet şeker fabrikası bulunmaktadır. Bu fabrikalar ülkedeki şeker üretiminin yaklaşık olarak % 34’ünü karşılamaktadır.

Aynı zamanda, Türkiye’nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya’da çok sayıda tahıl ürünleri işleme tesisi faaliyet göstermektedir.

Konya ili makarna üretiminde de önemli bir yere sahiptir. Günlük makarna üretim kapasitesi 210 ton başka bir deyişle 420 bin pakettir. 2012 yılında toplam 80 ülkeye ihracat yapılmıştır.

İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan ve üretimden net satışlara göre belirlenen “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2012” arasında yer alan9 Konya firmasından 5’i gıda sektöründe faaliyet göstermektedir. Listeye giren Konya firmaları arasında ilk sırayı alan Konya Şeker yoğunlukla gıda alanında faaliyet göstermektedir. Türkiye şeker sektörünün öncüsü olan Konya Şeker farklı alanlarda da gıda yatırımlarına başlamış bulunmaktadır. Bu yatırımları ile de önümüzdeki yıllarda bu listelere girebilecek yeni kuruluşlar meydana gelebilecektir.

“Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşları-2012” arasında yer alan 14 Konya firmasının ise 7 tanesi gıda sektöründe faaliyet göstermektedir. Bu da ildeki gıda firmalarının ve gıda sektörünün ne kadar önde olduğunun bir göstergesidir.