ANA SAYFA > SEKTÖRLER > PLASTİK - AMBALAJ
 

PLASTİK - AMBALAJ

Konya’da plastik ve kauçuk ürünler imaları sektöründe çok sayıda imalatçı bulunmaktadır. Konya, plastikten mamül inşaat malzemelerinin üretiminde ülkemizin öne çıkan bölgelerinden biridir.

Sektördeki firmaların ağırlıklı olarak plastik kapı pencere üretimine yönelik tabaka, levha, tüp ve profil imalatı, plastik ambalaj malzemeleri imalatı (poşet, şişe, kutu vb.), kauçuk ürünleri imalatı, plastik inşaat malzemeleri imalatı ile diğer plastik ürünler imalatı alt dallarında yer aldıkları gözlenmektedir. Bu gruptaki firmaların Konya ilinde sağladıkları toplam istihdam 9.000 kişiden fazladır.

Sektörde, plastik kapı pencere üretimine yönelik malzemeler ve plastik inşaat malzemeleri imalatı alt dallarında, orta ve küçük çapta üretim/montaj faaliyeti gerçekleştiren plastik kapı pencere imalatçıları yoğun olarak yer almaktadır.

Ulusal anlamda PVC yapı malzemeleri imalatı yapan 2 büyük firma Konya ilinde (Ladik ve Selçuklu) yer almakta ve önemli sayıda istihdam sağlamaktadırlar.

Konya’da plastik ambalaj malzemesi üreten ve baskı yapan Türkiye pazarında lider konumda olan üretici firmalar bulunmaktadır.

Konya’daki plastik sulama sistemi ekipmanı ve plastik sulama boruları üretimi yapan çok firma bulunmaktadır.

Konya’daki farklı sektörlere yönelik ürünler üreten lastik plastik sanayiinin toplam üretim ve ihracattaki payı giderek artmaktadır.

TOBB Veri Tabanında Konya’da Kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı alt sektöründe 344 faaliyet, 8.835 istihdam görünmektedir. Alt sektör, imalat sanayii içindeki faaliyet sayısına göre %8, istihdama göre %9 paya sahiptir.